BAYNACH hodnotí ročník 2018 | BAYNACH

ALIB_IMG-20181013-WA000015

BAYNACH hodnotí ročník 2018

Richard Gažo / Marek Antonín

BAYNACH vína - ročník 2018

Január je prvým mesiacom nového roka, je to aj obdobie na bilanciu a príchodu nových vín z predchádzajúceho ročníka, ktorý bol v mnohých ohľadoch opäť iným. BAYNACH spracoval a pripravil tradičné odrody: Irsai Oliver, RIVANER (Muller Thurgau), Veltlínske Zelené, Sauvignon Blanc, Zweigeltrebe-rosé, Alibernet, Veltlínske Zelené, Cuvée Babovinka, Frankovka Modrá.

Dovoľte nám poohliadnuť a pripomenúť si vinohradnícky rok 2018.

JAR A LETO 2018

Ročník 2018 bol špecifický rýchlym nástupom vysokých teplôt ešte v jarnom období, ktoré sa naplno vrátili v lete - cez deň dosahovali i 37 °C a nočné teploty 25 °C. Takýto ráz počasia spôsobil okrem zvýšenej úrody hrozna i skorší nástup jednotlivých vývojových štádií viniča.

Úroda hrozna v ročníku 2018 presiahla rádovo o 30 – 50 % priemernú úrodu na konkrétnych pestovateľských lokalitách. S ohľadom na zabezpečenie vyššej kvality vín bolo nevyhnutné pristúpiť k redukcii úrody zhadzovaním prebytočných strapcov. Tento úkon zabezpečuje vyššiu cukornatosť hrozna, ale i menší stres pre viničové kry, ktorý spôsobuje nedostatok vlahy. Takto odľahčené kry priniesli kvalitné odrodovo typické hrozno – napr. v odrode SAUVIGNON BLANC sa nám opäť tento postup osvedčil a priniesol nám víno v kvalite neskorého zberu v krásnej odrodovej charakteristike (v našej ponuke opäť od februára).

sauvignon_baynach_zber2018_1
Krásny Sauvignon Blanc ešte na koreni
sauvignon_baynach_zber2018_1
.... a už mimo koreňa - v bedni :)

  

sauvignon_baynach_zber2018_3
šetrné odstopkovanie hrozna

 

Teplý ráz počasia sa podpísal na hrozne aj znížením obsahu kyselín, ktoré sú hlavne v našich končinách typickým znakom sviežosti bielych a rosé vín, preto bolo dôležité tento parameter sledovať a s ohľadom na ich úroveň vhodne stanoviť dátum zberu.

Práve stanovenie dátumu zberu môže často rozhodnúť o kvalite alebo nekvalite budúcich vín. Vo vinárstve sa nám podarilo v ročníku 2018 pozbierať hrozná v skutočne dobrom stave, ukážkové bolo aj VELTLÍNSKE ZELENÉ (v kvalite kabinet), ktoré sme spracovali 2 krát v našej mladej histórii. Z tohto vínka máme skutočne veľkú radosť, je krásne ovocné, plné, svieže s typickým odrodovým profilom – momentálne „odpočíva“ v pivnici a do plnenie pôjde v mesiaci február.

 

veltinske_zelene_baynach_r2018
vyfarbené bobule Veltlínu
veltlinske_zelene_baynach_r18_2
hrozno bolo zberané v obci Dvorníky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

veltlinske_zelene_baynach_r18_3
pohľad do lisu s rozmačkanými bobuľami Veltlínu
veltlinske_zelene_baynach_r18_4
šťava po lisovaní

 

JESEŇ 2018

Po teplom až tropickom lete nás jeseň prekvapila nadpriemernými zrážkami – v niektorých oblastiach spadlo za dva dni až 120 mm. Takéto množstvo zrážok malo za následok praskanie šupiek bobúľ hrozna a nástup hubovitých ochorení, ktoré výrazne opäť ovplyvnili termíny zberu konkrétnych odrôd hrozna. Poškodeniu najlepšie odolávali odrody s pevnou šupkou a redším strapcom. Ako veľmi odolný sa ukázal ALIBERNET, ktorý dané obdobie prekonal bez najmenšieho poškodenia. Vďaka zdravotnému stavu, hrozno ostalo na koreni tak dlho ako bolo potrebné a dosiahlo požadovaný stupeň cukornatosti, dokonca aj určitý podiel cibéb. Práve preto máme BAYNACH ALIBERNET ročníka 2018 v kvalite výber z hrozna, bude typicky temne červený, v chuti jasne po bobulovom ovocí s drsnými trieslovinami, ktoré sa však zrením v našich sudoch postupne zjemnia. Odhadovaný termín plnenie je až v máji 2020, ale netreba smútiť – naďalej máme v ponuke Alibernet ročníka 2016, ktorý je krásne vyzretý a je jedinečný tým, že je to prvé víno z novej výsadby lokality  DAMAŠKY.

alibernet_baynach_r18_1
Alibernet pri zbere cukornatosť 24 NM
alibernet_baynach_r18_2
Alibernet - hon Damašky

  

PRVÉ VÍNA BAYNACH Z ROČNÍKA 2018

V poslednom mesiaci ukončeného roka sme fľašovali a pripravili do predaja odrody RIVANER (Muller Thurgau) a Cuvée BABOVINKA – sú to veľmi chutné a svieže vínka z kolekcie RA:ZA, ktoré boli v minulom ročníku vypredané medzi prvými, preto sa veľmi tešíme že sú opäť v ponuke. 

RIVANER je vďaka lepšiemu vyzretiu na koreni plnší a komplexnejší v chuti, má krásny ovocný prejav v aromatike, zväčša tvorený vôňou citrusových plodov a hrušiek - prvý dojem skvelý. A ani po prvom dúšku tento dojem nestratíte, chuť vínka je krásne čistá a plná doplnená povedomou stopou sladkých tropických plodov.

BABOVINKA je z iného "súdka" - vínko je našim konzumentom známe ako cuvée, pričom je vytvorené kupážou z 3 odrôd, v prevažnej miere z IRSAI OLIVER a RIVANER. Značný podiel odrody IRSAI víno nezapre a ten kto vyhľadáva až parfémový kvetinový buket bude spokojný. Tento typický prejav je doplnený vôňou citrusov, ktorá vás bude sprevádzať aj v chuti vína - je harmonická, plne v súlade s aromatickým prejavom a sviežou kyselinkou na záver, ktorá ukážkovo ladí s vyšším zvyškovým cukrom.

 

NA ZÁVER

Vinohradníci i vinári, ktorí dokázali včas mobilizovať svoje znalosti a premietnuť ich v rýchlom slede do praxe dokážu v tomto roku vyprodukovať krásne vína.

Jednoznačne možno skonštatovať, že ročník 2018 prial najmä skorším bielym odrodám a červeným odrodám hrozna, ktoré dobre odolávajú hubovým chorobám.

My vo vinárstve BAYNACH sa tešíme z ročníka 2018, veríme že opäť prinesieme kvalitu a výbornú chuť medzi našich priateľov - preto na zdravie priatelia. 

 

 


Vitajte na stránke vinárstva Baynach.
Byť zodpovedný k svojmu okoliu je filozofiou vinarstva BAYNACH, preto ak chcete navštíviť naše webstránky s ponukou vinárskych produktov, musí byť váš vek vyšší ako 18 rokov.
Máte 18 alebo viac rokov?
Táto stránka používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookies. Informácie o používaní našich stránok sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webstránok vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies.
Rozumiem