Zvodné ružové omámilo Slovensko | BAYNACH

baynach vinohrad bojnicky

Zvodné ružové omámilo Slovensko

Jozef Sedlák, Pravda, 21. mája 2018 o 07:00

Zo 107 vzoriek, ktoré sa prebojovali do jarného finále, tvorili ružové vína 52 percent. A keby len to, väčšina z nich vychádzala v ústrety spotrebiteľskej žiadostivosti po víne s jasnou stopou zvyškového cukru.

Na police Národného salónu vína sa napokon prebojovalo 10 ružových vín z celkových 25, ktoré sú štatútom súťaže rezervované vínam aromatickým a skôr dozrievajúcim a tiež vínam šumivým. Zvyšné tri štvrtiny vín, medzi ktorými sú rizlingy, tramíny, burgundské vína, slovenské novošľachtence a celá plejáda červených vín, ešte dozrieva v pivniciach a bude sa vyberať do salónu v septembri.

Po prvej časti Národného salónu vín, do ktorého sa už druhé desaťročie vyberá reprezentatívna zostava sto najlepších vín krajiny, možno konštatovať, že Slovensko je plné až neuveriteľných paradoxov.

Viníc menej, vinárov viac

"Z roka na rok sa znižuje výmera rodiacich vinohradov (už len 8 800 hektárov), ale pribúda počet registrovaných vinárskych podnikov. Je ich vyše 500, kým pred troma rokmi ich bolo len 300,“ konštatovala riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Jaroslava Kaňuchová-Pátková. Vinárstva zakladajú mladí ambiciózni ľudia, ktorí rátajú každé euro, ale aj silné investičné skupiny skupujúce 50 aj 100 hektárov vinohradov. Ďalšou črtou slovenskej vinárskej horúčky je posadnutosť ružovým vínom, kde rastie dopyt po polosuchých a polosladkých vínach. Dôkaz o tom podala aj ostatná degustácia vín usilujúcich sa dostať do salónu.

Správanie milovníkov vína má dve polohy – jednu, kde sa usilujú predstaviť v podobe znalcov a hlásia sa k tomu, že pijú suché vína, a druhú reálnu, keď si v skutočnosti objednávajú a kupujú, najmä pokiaľ ide o ružové, ale neraz aj biele vína, moky polosuché a polosladké, ktoré majú vyšší obsah zvyškového cukru.

"Dopyt na trhu ukazuje, aké sú skutočné priority spotrebiteľov a výrobcovia sa tomuto trendu prispôsobujú,“ hodnotil dianie na trhu trnavský vinár Vladimír Mrva, ktorý predsedal jednej z troch degustačných komisií. Zvyškový cukor je vo víne krehká vec, ktorá v ňom má, pravdaže, svoje opodstatnenie, len treba s ním citlivo narábať. Ružové vína priťahujú sviežosťou, ovocnosťou, pričom cukor za istých okolností môže potlačiť štruktúru vína a napokon jeho atraktivitu a životnosť vína.

Dodajme však, že predovšetkým ružoví šampióni sa ukázali ako vynikajúce produkty slovenskej ružovej školy. Suchý Cabernet Sauvignon Rosé od Vinosadčana Juraja Vršeka priťahoval nádhernou farbou v máji dozretých čerešní, voňal po lesnom ovocí, v chuti bol jemne pikantný a šťavnatý ako prvá jahoda. Vršek sa stal medzi rokmi 2011 až 2018 po tretí raz šampiónom salónu. Tretí titul hovorí, že na ružové, ktoré pochádza z juhoslovenských Bátorových Kosíh, má talent. Inak Vršekovo víno prišlo do súťaže tesne pred jej uzávierkou. Posledné sa stalo prvým.

Oblečené či nahé

Jedna vzorka a hneď šampión, tomu sa povie suverenita. Preukázal ju ďalší šampión Ľudovít Žofiak, desaťhektárový modranský vinohradník, typický predstaviteľ malého rodinného vinárstva. Jeho ružové Rulandské modré malo ružové líca ako mladá nevesta. Kvôli tomuto vínu má Žofiak vypredané vinárstvo na spoločenské podujatia, predovšetkým svadby, už niekoľko posledných liet. Jeho pravá ruka Oľga Bejdáková vraví, že z Modry sa stalo hlavné mesto slovenských svadieb.

Ružové je vínom svadobčanov, predovšetkým žien. A dôvod? Trefne ho vysvetlil Juraj Vršek. „Rosé so zvyškovým cukrom (v jeho suchom ho je 7 gramov) pri sviežich kyselinách pošteklí jazyk a ľudia sa pri ňom skvele cítia.“ Podľa Bejdákovej "víno v svadobnom pohári sa dá skvele dozdobiť jahôdkou, ríbezľou, je to jednoducho "trendy“.

Všimnime si šampióna bielych Irsai Oliver, ktorý v suchej verzii predviedla mladá spoločnosť Baynach z Bojničiek pri Hlohovci. Je druhý rok na trhu a hneď má šampióna v salóne, čo vypovedá minimálne o dvoch veciach. Po prvé, že terroir, ktorý objavili ešte v trinástom storočí nemeckí kolonisti, má skvelý potenciál . Po druhé, kľúčom k nemu je nadšenie, um a zručnosť trojice Dušan Danko, Marek Antonín a Richard Gažo. Irsai Oliver prekvapil po všetkých stránkach – vôňou jemného hlohu aj bazy, v chuti sa objavilo čerstvé hrozno, víno „ako lusk“. 

...celý článok tu


Šibačka 2024
Vitajte na stránke vinárstva Baynach.
Byť zodpovedný k svojmu okoliu je filozofiou vinarstva BAYNACH, preto ak chcete navštíviť naše webstránky s ponukou vinárskych produktov, musí byť váš vek vyšší ako 18 rokov.
Máte 18 alebo viac rokov?